Çarşamba, 27 Haziran 2018
  1 Replies
  2.8K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar,

Staj yapmak güzel bir kariyer yolunda önemli bir aşama. Burada bazen staj yeri arayanları gördüğümden dolayı konu ile ilgili birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum.

1. Bugün birçok işyeri stajyer kabul etmiyor. Haksız da sayılmazlar, çünkü akıllı hiç kimse bir işin ucundan tutamayacak, ayak altında dolanacak birisini şirketi içerisinde istemez.
2. Staj okulda öğrenilen şeylerin pratiğe döküldüğü, uygulamaya konulduğu bir yerdir. Sıfır bilgi ile gidip "bana birşeyler öğretsinler" umudu veya tavrıyla gidilecek yerler değildir.
3. Dış ticaret departmanında şirketin özel sayılabilecek bilgilerine de erişiminiz olacaksa-ki olur, iki taraf arasında belli bir güven unsuru da mutlaka tesis edilmelidir. Bu tanıdık veya tanınan birinden referans ile sağlanabileceği gibi tavırlarınızın ve genel olarak iletişiminizin düzgün/pozitif olması ile de sağlanabilir.
4. Staj esnasında ne kadar pasif bir görevde de olsanız insiyatif almak, işlere gönüllü olmak, ekstra katkılarda bulunmak sizin elinizdedir.
5. Staj yeri ararken, sadece "staj yeri arıyorum" deyip bırakmak yerine ne sunduğunuzu, hangi işin ucundan tutacağınızı söylemeniz daha yerinde olur. Örneğin...
"ABC üniversitesi dış ticaret 3. sınıftayım. Yaz dönemim için staj yeri arıyorum. Abilerimden ablalarımdan yardımcı olmalarını rica ederim." yerine şu şekilde yazmak daha iyidir: "ABC üniversitesi dış ticaret bölümünde öğrendiğim bilgileri uygulayabileceğim ve değer üretebileceğim Ankara'da bir staj yeri arıyorum. Stajım süresince dış ticaret departmanınıza birçok bakımdan destek olabileceğimi düşünüyorum. İhracat-ithalat operasyonlarınıza destek olabilir, excelde detaylı raporlar hazırlayabilir ve İngilizce-Türkçe tercümelerinizi yapabilirim. MS Office programlarını iyi derecede biliyorum. Fena sayılmayacak düzeyde de Adobe Photoshop bilgim var."
6. Sosyal medya profillerimizi güzelce doldurmak gerekiyor. Bu hepimiz için geçerli. Staj arayan kişinin buradaki profiline bakıyorum, zahmet edip hiç bir bilgi yazmamış. Ben de o kişiye sorma zahmetine katlanmıyorum. O duyurunun hiçbir değeri kalmıyor. Herkesin dikkat çekmek için uğraştığı bir çağda bir kişinin dikkatini çekebilmek adına çok fazla mermimiz yok. Profilimizde bir staj arayışını duyuruyorsak profilimizin de gerekli bilgilerle dolu olduğundan emin olalım.

Siz neler düşünüyorsunuz?
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#747
0
Votes
Geri Al
Öncelikle merhabalar Zafer Bey, 1.Söylediğinizin göreceli bir fikir olduğunu düşünüyorum Stajını daha yeni bitirmiş biri olarak çünkü 15 iş günü ve 4 ay iş başı eğitimi diye değişiyor meslek yüksekokullarında, 15 iş günü ne bizim için verimli oluyor ne de işveren için, 4 aylık işbaşı eğitimi daha verimli oluyor.. Staj yerimi ben İnternetten 30-35 tane gümrük ve lojistik şirketlerinin adresini yazarak yola koyuldum ve genel olarak olumsuz sonuç aldım çünkü uzun süre yapıcaktım ve işveren böyle bir süreyi fazla buluyordu bende ihracatçılar birliğine başvurdum arkadaşlara tavsiyem birliklere başvursunlar hem eğitimlere katılma fırsatı yakalarlar hemde önleri daha çok açılır diye düşünüyorum iş konusunda,ve gördüğüm kadarıyla işleyişi öğreniyorsunuz fotokopi, telefon konuşmaları bunlar sıklıkla yapılıyor Sorduğumuz sorulara cevap alabilme şansı ve Araştırma fırsatı, insan ilişkileri, ve ek olarak iyi bir gözlemciyseniz avantajınız çok olur ve çekinmeyin farklı departmanda çalışanlarla merhabalaşın yanına gidip hal hatır sorun öğreneceğimiz şey çok olur... Diyeceklerim bu kadar iyi günler bol kazançlar dilerim :)
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!