Cumartesi, 05 Ocak 2019
  1 Replies
  3.5K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Teslim şekilleri ile ilgili birkaç soru var.Yrd olabilirseniz sevinirim:
1.Exwork satış yaptık diyelim: Exworks te fabrikadan konteynera yükleme sorumluluğu dahi ithalatçıya ait olmakla birlikte, iyi niyet gereği genel olarak ihracatçı olarak biz yükleme yapıyorsak bu yükleme esnasında mala zarar gelirse sorumlusu kim olur?
2.Yine exworks te alıcı gümrük işlemlerini nasıl yaptırır ve gümrük beyannamesini kim düzenletir, ithalatçı gümrükçü ile mi anlaşıyor ve gümrük işlemlerini yaptırıyor?İşlemler bitince gümrük beyannamesinin aslını ihracatçıya ulaştırması lazım değilmi?Yoksa ihracatçının elinde GB aslı olmaz?
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#876
0
Votes
Geri Al
Merhabalar,

Incoterms 2010'u referans alarak ve bildiğim kadarı ile sorularınızı cevaplayayım.

1. EXW'de satıcı ürünleri belirlediği bir yerde alıcının alımına hazır etmekle teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Yükleme, risk ve masrafı ile birlikte, alıcıya aittir. Destek amaçlı veya sizin dediğiniz gibi iyi niyet gereği yüklemeyi siz yapsanız bile, (eğer kurala bir ekleme yapılmamışsa) alıcı bunun risk ve masrafını üstlenir. Yalnız burada, yani Incoterms'te, risk derken kastedilen talihsiz ve beklenmeyen olaylardır. Yani kazalardır. Örneğin yükleme yaparken vincinizin zinciri kopar. Bu tür risklerdir alıcının üstlendiği. Yoksa kötü ambalajla, kırık paletlerle ve mallara zarar verecek şekilde uygunsuz olarak bir yükleme yapıyorsanız, mala gelen zararın sorumluluğu açık bir şekilde sizindir. Zinciri kopan vincin eğer aylık/yıllık bakımını yaptırmamışsanız, kişisel görüşüm buradaki sorumluluk da size ait olmalıdır. Ayrıca yüklemede ürünlere zarar verecek bir risk olasılığı görüyorsanız bunu da alıcı ile paylaşmalısınız mutlaka.

2. Türkiye'de pratik olarak kimse EXW satış yapmıyor. Sözleşmelerde EXW görünse bile FCA satıyoruz. EXW teslim daha çok yurtiçi satışı andırıyor. ICC bile bunu diyor. Farzederek konuşursak, eğer gümrük mevzuatımız EXW'e izin verseydi, alıcıya herhalde ihraç kayıtlı fatura kesilirdi diye düşünüyorum. Bu sefer ihracatçıdan yani alıcıdan ihracat beyanname kopyası almak gerekecektir. Kuralın buradaki sıkıntısı, satıcıya ihracat belgesi sağlama bakımdan EXW kuralı alıcıya çok sınırlı bir yükümlülük vermiştir.

Pratik bilgi için bunun ithalat tarafına bir bakmak lazım. Avrupa'dan EXW ile ithalat yapan arkadaşlar varsa, sürece ilişkin yorumlarını paylaşırlarsa çok seviniriz.

Sağlıcakla,
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!