Salı, 28 Şubat 2017
  4 Replies
  7.1K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Herkese merhabalar. Bir konuda deneyimli arkadaşların fikir ve bilgi paylaşımlarını rica ediyorum. Ukrayna'dan ithalat yapanlar var mı? Firmaların biraz sıkıntılı olduğunu söylüyorlar genel olarak. Ürünlerin fake olabileceği ya da ön ödeme sonrası hiç ürün gelmeyebileceği gibi yorumlar aldım. Çalışanlar bilgi ve yorumlarını iletirse çok memnun olurum.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#371
0
Votes
Geri Al
Bir takım genellemeler ve ön-yargılar üzerinden hareket etmek pek sağlıklı değil. Onun yerine, tedarikçiyi daha yakından tanımayı denemek gerekiyor. Mesela, tedarikçi firma ziyaret edilebilir, Ukrayna pazarında kimlerle çalıştığı incelenebilir, onun bizi ziyaret etmesi sağlanabilir, bir referans teşkil etmesi bakımından başka iş yaptığı firmalarla olan iş ilişkisine bakılabilir, vesaire. En nihayetinde, bizim için daha sağlam bir ödeme şeklinde anlaşılabilir veya SGS gibi bir denetleme şirketinden hizmet alınabilir.
bir aydan daha önce
·
#373
0
Votes
Geri Al
Zafer Bey, teşekkürler yorumlarınız için. Söylediklerinize katılıyorum, ben de önyargı oluşmasına karşıyım. Ukrayna ile ithalat olarak hiç çalışmadım ve görüştüğüm kişilerden yani Ukrayna pazarında tecrübeli olanlardan aldığım duyum bu sadece. Forum üzerinde bu konuda tecrübeli arkadaşlar olabileceğini düşündüm. Maillere ve telefonlara dönüşlerinde de problem yaşayınca bu duyumlar ne kadar gerçekçi ya da daha farklı sıkıntılar olabilir mi tecrübesi olanlardan öğrenmek daha doğru geldi.
bir aydan daha önce
·
#374
0
Votes
Geri Al
Derya Hanım; Ukrayna ile ticaret,ister ihracat, isterse de ithalat konularında zorlu olan ülkelerden birisidir. - (Göreceli bir kavramdır. Diğer bir deyişle firma ile samimiyet artığı sürece (siz her zaman için temkini elden bırakmayın), bir çok ülkeden daha rahattır! :D :D :D :D )

Özelikle ithalat işlemini yapmadan önce (bu yapacağınız ithalatın ürün ve konusuna bağlı), mutlak surette ziyaret edilmesi ve firmayı yakında tanımak "esastır".

Risk; herhangi bir Avrupa ülkesinden aldığınız ürünün ne kadar bozuk çıkma ihtimali varsa aynı seviye dedir. Ürün değerine ve şekline bağlı olarak, kendinizde gidip başında durarak yüklemesini yapabilirsiniz (Ürün çok uygun ve sizin için mutlaka gerekiyorsa), veya ürün ödemesinin TR'de araç-konteynır kontrol edildikten sonra yapılacağını belirtebilirsiniz. Bu tip işlemlerde vesaik-mukabili ile işlem yapmak en iyisi olabilir (ürün TR'ye gelir - gümrük işlemleri öncesi depoya alınır, kontrol edersiniz, bankaya gidip parasını ödersiniz). Ürün cinsine bağlı - SGS gibi bir firmada kullanabilirsiniz.

Her ülkede bahse konu riskler vardır ve hiç ummadığınız bir ülkeden sorun çıkabilir. Bizler çok mu iyiyiz ihracat anlamında, Bu ülkelere bizim yaptığımız ihracatlarda neler olduğunu onlar bize anlatsalar, ne kadar ön yargılıymış bunlar diye düşünü-veririz. Bu yüzden sakın ola dış ticaret konusunda bir ülkede olan ön-yargılara kulak asmayın. Siz her zaman temkinli olun yeterlidir. Karşınızdaki zaten ticaret yapmak istiyorsa bunun yolu bulunur.

Saygılar...
bir aydan daha önce
·
#384
0
Votes
Geri Al
hocam merhabalar,
Gözetim+L/C= git evine rahat rahat yat malın gelsin tertemiz, iş yerinde hava at :)
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!