Pazartesi, 10 Temmuz 2017
  2 Replies
  3.1K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar, öncelikle iyi akşamlar dilerim.

Uluslararası Ticaret ve Finansman öğrencisiyim. Bu bölüme isteyerek geldim, tüm tercihlerimi bunun üzerine kurmuştum demek yanlış olmaz. Şuanda son sınıfa geçiş yapıyorum. Kısmet olursa seneye bu zamanlarda iş arama rutinine ben de başlayacağım. Bölümün gerekliliklerini biliyorum.

Çok iyi derece İngilizce:
(İngilizce hazırlık gördüm ama B2 yeterli bir seviye değil. Küçüklüğümden beri zaten kendime yabancı mektup arkadaşları edindiğim ve yabancı dizi izlediğim için zaten o seviyeye kendim gelmiştim. Şuan ingilizce seviyemi yükseltmek için yabancı kaynaklı haber sitelerini takip ediyorum ve ingilizce dünya klasiklerini çevirmeye çalışıyorum.)

Yanına en az bir dil:
Alandışı dersimde Rusça seçtim ancak seviye sıfır çünkü iyi bir eğitim verilmedi, ben de dilden soğudum haliyle. Ama onun üzerine düşeceğim tekrardan. Bu yıl AÖF ile Lojistik bölümünde öğrenim görmeye başlayacağım. Orada Fransızca dilini seçmeyi düşünüyorum. Dil öğrenmeye yatkın bir yapım var, kapacağıma eminim. Ayrıca internetten Almanca öğrenmeye çalışıyorum vakit buldukça. Ama şuan İngilizce dışında elimde bir sertifikam yok.

Sürekli staj yaparak sektör tanıma:
Okul stajı yapamadım. Ama babamın ayarladığı bir şirkette iş hayatının ilerleyişi hakkında fikrim olması için çalışmaya başladım. Performansımı sevdikleri için elemanları olarak bünyelerine aldılar ve geçen yaz dönemi boyunca çalıştım. Bilgisayar konusunda zaten iyiydim ve gelişim gösterdim. Office programları vs.
Önümüzdeki yaz Erasmus Staj Hareketliliği ile yurtdışında staj yapma planım var.

Sektörü takip etme ve anlama
(Finans ve ekonomi üzerine belgeselleri izliyorum, ünlü iktisatçıların makalelerini okuyorum.)

---- Okulun kariyer odaklı gelişim gösteren bir topluluğuna üyeyim. Kişisel gelişim konusunda da kendimi boşlamamaya çalışıyorum. Eğitim ve katılım sertifikaları almaya özen gösteriyorum.

İyi bir kariyer istiyorum, herkes gibi. Önemli kriterleri ve yapabildiklerimi yukarıya yazdım. Ben kamu sektöründe değil, özel sektörde kariyer yapmak istiyorum. İki diploma ve bu çabalarımla sizce başarılı olur muyum? Çok zorlu bir yolun beni beklediğinin farkındayım ama kendime güveniyorum. Sizin gibi tecrübeli insanların yol göstermesi beni mutlu eder. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#430
0
Votes
Geri Al
Öncelikle böyle özenlice yazdığınız için teşekkürler. Cevap verme isteği doğuruyor.

Yazınızda itiraz edeceğim bir şey varsa, o da "... sizce başarılı olur muyum?" diye sormanızdır. Başarılı olacağına önce kendi inanan ve gereken bedeli ödeyen hemen herkes her alanda başarılı olabiliyor. Elbette, hepimizde yeni bir işe adım atarken güvensizlikler olur ama "yapabilir miyim, edebilir miyim, başarılı olur muyum" gibi soruların dillendirilmemesi gerektiği taraftarıyım. Onun yerine "önemli olan destinasyon değil yolculuğun kendisidir" deyip "ne yapmam lazım, ne üretmem lazım" gibi sorulardan yürümek, yapılacak işe odaklanmak daha doğru olur. Tabi bu sorular öncesinde (sadece kariyeri değil genel olarak hayatı düşünerek) başarıyı tanımlamak gerekiyor. Mesela, ülkemizde benimsendiği gibi "başarı=para" mıdır? Zengin olmayıp başarılı insanlar var. Zengin olup zerre saygı duymayacağınız tipler var. Dolayısıyla en başta hem destinasyonu, yani ulaşmak istenen yerin ne olduğunu ve hem de yolculuğu iyi tanımlamak da fayda var. Başarı denilen şey çok göreceli olabiliyor.

Bunun dışında, uluslararası ticaret iyi dil bilen birisi için çok da zor girilen bir kariyer alanı değil. Gözünüz korkmasın.
bir aydan daha önce
·
#465
0
Votes
Geri Al
Cansu Hanım Merhaba,
Öncelikle tebrikler oldukça gayretli bir arkadaşımızsınız bu şekilde devam ederseniz kesinlikle başarı sizindir. Yalnız Bazen heves fazla olunca istek fazla olunca zaman da yeterli olunca bu çaba bölünebiliyor ve bir oraya bir buraya derken heba olabiliyor.
Yapmanız gereken sakin yavaş ama güçlü adımlar atmak
Misal öncelikle ingilizcenizin seviyesini yükseltin özellikle mesleki ingilizce. Bu arada bir dil daha seçin iki değil . Almanca olur rusça olur fransızca ispanyolca arapça bunlar hep para eden diller. Ufaktan başlayın birkaç seneye öğrenirsiniz zaten.
Finans ve ekonomi üzerine belgeseller izlemeniz konferanslar izlemeniz muazzam bir hareket ve pek rastlanır bir şey değil. Satış pazarlama üzerine de aynı şekilde eğilin.Sorunuz olursa biz yine buradayız çok sık uğrayamasak da
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!