Pazar, 19 Temmuz 2015
  2 Replies
  18.4K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhaba arkadaşlar.

Sakarya Üniversitesi'nde Dış Ticaret okumaktayım. İlk senem bitti.Üniversite bitiminde ne yapacağım hakkında bir fikrim yok.Kariyer yapmak istiyorum.

Bu konuda neler yapılabilir? Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Yeni üye olduğum için farketmeden yaptığım hata varsa affola.Şimdiden teşekkürler..
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#49
0
Votes
Geri Al
Aramıza hoşgeldin Burak. Şimdiden kariyer planı yapman güzel bir şey. Kariyer anlamında gidilecek çok yol vardır elbette. Biraz falcı gibi konuşacağım ama, dış ticaret kariyerinin başlangıcında senin için 4 ana yol görüyorum:

[*] Birincisi, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, gümrük müdürlükleri gibi kamu kurumlarında memur olmak. KPSS'den kaç puan istiyorlar, nasıl personel alımı yapıyorlar, hangi görevler var, ne maaş alıyorlar, hiç bilmiyorum. Bunu bir alternatif olarak inceleyebilirsin.

[*] İkincisi, gümrük müşaviri olmak. Okul, staj ve sınav şartları var bildiğim kadarıyla. Detayları kendin araştırmalısın.

[*] Üçüncüsü, özel sektörde bir lojistik firmasında çalışmak. Benim böyle bir firmada tecrübem olmadı, fakat özellikle deniz nakliye alanında, iyi (mümkünse uluslararası) bir firmada çalışmak ilginç olabilir diye düşünüyorum.

[*] Dördüncüsü, özel sektörde dış ticaret (ihracat & ithalat) uzmanı olarak çalışmak. İhracat söz konusu olduğunda iki temel pozisyon olur: 1-Operasyon ve 2-satış/pazarlama. Eğer firma küçük ise genelde uzman bu iki görevi de kendi yerine getirir. Satış/pazarlamada çalışmak için mutlaka yabancı dil bilgisi talep edilir. İngilizce zaten olmazsa olmazdır. Öne çıkmak için ikinci bir dil bilmek de gerekebilir. Operasyon görevi için ise en azından temel düzeyde bir İngilizce beklenir. 5 kişilik bir ihracat departmanının operasyon işlerini 1 operasyon görevlisi yerine getirebilir. Dolayısıyla ihracat operasyon elemanına olan talep pazarlamacıya olan talepten daha azdır. Maaşları da pazarlamacılara göre daha düşüktür ve pazarlamacılar gibi pirim de almazlar çoğu durumda.

Henüz vaktin varken tüm bu yolları araştırmanı ve bu alanlarda çalışan insanlarla tanışmanı tavsiye ederim. Şuna da dikkat etmelisin: Bazen insanlar kendi meslekleri veya işleri hakkında aleyhte sözler ederler. Aslında ise onların mutsuzlukları mesleklerinden ziyade başka şeyler olabilir. O yüzden, birkaç insanı dinledikten sonra hemen kesin fikirler oluşturmamakta da fayda var.

Sağlıcakla,
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!