Salı, 25 Ekim 2016
  3 Replies
  3.2K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar, siteye yeni üye oldum. Alanda da yeniyim. Uluslararası İlişkiler mezunuyum, mezuniyetin ardından birkaç yıl dış ticaretten farklı bir alanda çalıştım. O dönem çevre tarafından alana karşı biraz önyargı oluşturulmuştu. Şimdi yeniden bu alana yönelmek istiyorum. Birkaç gün önce Zafer bey ile bu konu üzerine biraz yazıştık. Buradan da hem tanışma amacıyla hem de durumumla ilgili bilgilendirme amacıyla yazmak istedim. Şu an 'Temel Dış Ticaret' ve 'Dış Ticaret Uzmanlığı' üzerine kurslara gidiyorum. Bir yandan da teknik olarak eksikliklerimi tamamlamaya çalışıyorum. Çeşitli kaynak okumaları yapmaktayım. Dış ticaret, uluslalararası pazarlama, yeni pazarlar ile alakalı. Blogdaki yazılardan bayağı faydalandım. Hemen hemen sıfırdan bu alana yönelen bir için her türlü önerilerinize açığım. Örneğin kafamı kuracalayan bir soru var; İzmir'de yaşıyorum ve bazı sebeplerden ötürü İzmir'de çalışmak durumundayım. Ancak iş ilanlarında ki büyük çoğunluğu böyle (en azından İzmirdekiler, kısıtlı sayıda şirket olduğundan olabilir) alanda 3 veya daha üstü yıllarda deneyim istiyor. Yetkinlik isteyen bir alan olduğu için deneyim istenmesi normal ancak dış ticareti sevip de yönelmek isteyen benim gibi kişilerin izlemesi gereken strateji ne olmalı? Bir süre staj almak istiyorum, ancak bu alanda da daha çok yeni mezunlara öncelik veriliyor. Her türlü fikir, strateji ve önerilere açığım. Ayrıca İzmir'de staj yapabileceğim veya yetiştirilmek üzere personel ihtiyacı olan bir şirket duyarsanız buradan yazabilirseniz çok sevinirim. İngilizcem iyi seviyede. Arapça öğrenmeye de yeni başladım.

İlgi ve alakanız için şimdiden çok teşekkürler.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#231
0
Votes
Geri Al
Merhaba Hasan,

Forumda "İzmir'de Dış Ticaret Alanında Staj İmkanı Arıyorum" başlıklı bir yazı hazırlayıp Kariyer kategorisine göndermeni öneririm. İnsanlar bu tarz forumları hızlıca tarayarak okuyorlar. Bu şekilde ilgili kişilerin dikkatini çekebilir ve biz de bu gönderini diğer sosyal mecralarda paylaşabiliriz. Bir de... Firmalar stajerleri hayrına almazlar; onlardan ufak da olsa bir katkı, en azından ofisteki bir takım işlere el atmalarını beklerler. Bunu dikkate alarak, bu gönderinde kendinden ve firmaya nasıl bir katkı sağlayacağından, beklentilerinden vesaire de bahsetmen yerinde olur.

Olur da işi öğrenebileceğin bir staj imkanı çıkmazsa, işi öğrenebilmek için benim önerim işin içine atlamaktır. Yani, tabir yerindeyse, başkalarının seni pişirmesini beklemek yerine kendi kendini bu alanda pişirebilirsin. Bunu nasıl yaparsın? Kendini bir ihracatçı veya ithalatçı olarak, yani bir freelancer gibi, düşünerek işe başlayabilirsin. Basitçe bu şöyle olur: Falanca üreticilere ürünlerini komisyon karşılığı yurtdışına pazarlamayı teklif edersin, onlarla bazı konuları müzakere edersin, yurtdışından müşteri ararsın, potansiyel müşteri ile muhtelif konuları müzakere edersin, proforma hazırlarsın, belki kısa zamanda satış yapmaya başlarsın, vesaire vesaire... Aynı şeyin benzeri fakat tam tersi olan ithalat tarafında da benzeri çalışmalar yaparak bu işi öğrenmeye ve tecrübe edinmeye başlayabilirsin.

Sağlıcakla,
bir aydan daha önce
·
#233
0
Votes
Geri Al
Teşekkürler Zafer bey, tavsiyenizi aşamalı olarak mutlaka uygulayacağım. Dediğiniz gibi bir ilan postu hazırlayıp buradan paylaşacağım inşallah. Ama öncesinde şu iki üç hafta kurslara devam edip işin temel teknik ve teorik kısmını halletmeyi düşünüyorum. O kısmı iyice hallettikten sonra işin pratik kısmına geçerken dediğiniz gibi staj ilanı yayınlamayı düşünüyorum. Eğer buradan veya başka bir mecradan bu imkanı yakalayamazsam işin içine dalmak en mantıklısı olacak. Sonrası da nasip bakalım. Sanırım şu bir aylık süreç kurs ve okumalarla geçecek gibi. Yanıtınız ve ilgini için teşekkürler.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!