Pazartesi, 18 Eylül 2017
  1 Replies
  2.9K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar İstanbul Aydın Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum açıkcası daha hiçbirşey bilmiyorum ingilizcem ise intermade seviyede bana tavesiyeniz ne olur kendimi nasıl geliştirebilirim ne yönde geliştirmem faydalı olur
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#509
0
Votes
Geri Al
Recep Bey Merhaba,

İlk olarak hemen umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz Dış Ticaret sektörüne tecrübesiz olarak giriş yaptık ve sahada işlem yaparak belirli bir tecrübe kazandık. Şunu da belirtmek isterim ki eğitim sürecinde öğrendiğiniz bilgilerin tamamını kullanacağınız bir iş hayatı sizi bekliyor fakat ilk başlarda hepimizin başından geçen iş hayatındaki sürece adapte olmak biraz zaman alıyor ve alması gerekiyor.

Dış ticaret bir bütündür fakat iş hayatına giriş yaptığınızda İthalat - İhracat - Lojistik olarak kendi içerisinde ayrıştırılmaktadır.

Burada yolunuzu seçmek tamamen size kalıyor, ithal ürünler getirip Türkiye pazarına arz etmekte olan bir firmada çalışmaya başlarsanız sürekli İthalat prosedürlerini takip edeceğiniz için İhracat işlemlerinden uzak kalacaksınız.

Üretim yaparak ürünlerini yurt dışı pazarına satmakta olan bir firmada görev alırsanız burada hem ihracat hem de firmanın üretimi için gerekli ithal ettiği ürünler varsa bu tarz firmalarda İthalat ve İhracat konusunda tecrübe kazanabilirsiniz. İhracat firmalarında departman 2 saç ayağından oluşmaktadır. Pazarlama-Satış (Müşteri Temsilciliği) ve Operasyon kısmı vardır. Pazarlama ve Satış kısmında imkanınız varsa görev almanızı öneririm. Operasyon süreci hem sıkıcı hem de her gün standart işlemleri yapmak belirli bir süre sonra motivasyonunuzu düşürebilir. Pazarlama kısmında yeri geldiği zaman aktif seyahat ederek müşterilerinizi ziyaret edebilirsiniz, Hedef Pazar araştırmaları ve Bölge ziyaretleri yapabilirsiniz, Firmanızın katıldığı Yurt Dışı fuarlarına katılarak firmanızı temsil edebilirsiniz böylelikle hem tecrübe kazanmış olursunuz hem de firmanıza katkı sağlamış olursunuz.

Tekrar belirtmek isterim ki burada aktardıklarımız bizlerin öngörü ve tecrübelerimize istinaden yaptığımız paylaşımlardır. Burada yazdıklarımızı da değerlendirmene alırsan memnun oluruz fakat en son kararı kendi kendine vermen gerekecek.

Hangi bölümü seçerseniz seçin sabah kalktığınız da kendi firmanız gibi benimsediğiniz ve isteyerek işe hızla gittiğiniz bir işiniz olur inşallah.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen :)

Saygılarımla,

Mehmet ÇEMENYEMEZ
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!