Sözlük

Sözlük terimlerini ara (kurallı ifadelere izin verilir)
İle başlayan İçeren Tam terimBenzeyen
TÜMÜ A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Terim Tanım
Acente
Bir üretici veya tacirin ürünlerine başka bir ülkede müşteri arayan, ürünlerini pazarlayan, o üretici veya taciri belli oranda temsil eden kişi ya da kuruluş.
Yazar: EMRE BAYAR
Akreditif

Bakınız: Letter of Credit

ANVISA

Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı (Portekizce: Agência Nacional de Vigilância Sanitária, ANVISA). Brezilya'da sağlık alanında düzenlemeler yapan bir hükümet kuruluşudur.

APEC

Asia-Pacific Economic Cooperation.

Arbitrator
Tartışmalı bir konuyu çözmek veya karara bağlamak için atanan veya tarafların üzerinde mutabık olduğu bağımsız bir kişi veya kuruluştur. Hakem.
Yazar: Zafer Yılmaz
ASEAN

The Association of Southeast Asian Nations.

B/L
Bakınız Bill of Lading.
Yazar: Zafer Yılmaz
B2B

Açılımı "business-to-business" olan B2B terimi bir firma ile diğer firma arasındaki karşılıklı ticari ilişkiyi ifade eder. Örneğin bir üretici ile toptancı veya bir toptancı ile perakendeci arasındaki ticari ilişki B2B (işletmeden işletmeye) olarak nitelendirilir.

B2C

Açılımı "business-to-consumer" olan B2C terimi bir birey veya firma ile son kullanıcılar arasındaki karşılıklı ticari ilişkiyi ifade eder.

B2G

Açılımı "business-to-government" olan B2G terimi bir firma ile hükümetler arasındaki karşılıklı ticari ilişkiyi ifade eder.

Bill of Lading

Türkçe'de Konşimento olarak ifade edilen önemli bir taşıma evrakıdır. Deniz yoluyla taşımada kullanılır ve lojistik firması tarafından düzenlenir.

C2C

Açılımı "Consumer to Consumer" olan C2C terimi şirket statüsüne sahip olmayan bireylerin kendi aralarındaki ticareti ve bu ticarete imkan sağlayan platformları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Yazar: Zafer Yılmaz
Cargo Insurance Policy

Nakliyat Sigorta Poliçesi.

Yazar: Zafer Yılmaz
CE İşareti

Conformité Européenne kelimelerinin baş harflerinden oluşan CE işareti Avrupa Birliği'nin sınırları içerisinde satılacak çoğu ürün için zorunlu tutulan bir uygunluk işaretidir. Ürünün AB'nin güvenlik, sağlık ve çevre koruma gerekliliklerine uyduğunu ifade eder.

Certificate of Origin

Menşe Şahadetnamesi (Certificate of Origin) ihracata konu olan malların nerede üretildiğini gösteren belgedir.

Telif Hakkı © 2014-2020 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: ZY
Cron Job Starts