Sözlük

Sözlük terimlerini ara (kurallı ifadelere izin verilir)
İle başlayan İçeren Tam terimBenzeyen
TÜMÜ A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Terim Tanım
Laissez-faire
Türkçe deyişiyle "bırakınız-yapsınlar". Ekonomik teoride bu doktrin kişisel çıkar ve kazanç güdüsünün etkin olmasına hükümet müdahalesi olmaksızın izin verildiğinde ekonominin en iyi şekilde işleyeceğini savunur. Kavram 18. yüzyılda baskın merkantilizme bir tepki olarak fizyokratlar tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra, serbest ticaret ve rekabetin sağlıklı bir ekonominin temeli olduğu düşüncesini savunan Adam Smith bu doktrini sahiplenmiştir.
Yazar: Zafer Yılmaz
LCL

Less Container Load veya Less Than Container Load. Zıd karşılığı FCL.

Yazar: Zafer Yılmaz
Letter of Credit

Akreditif Mektubu (Letter of Credit – L/C) banka ve benzeri bir finansal kuruluş tarafından düzenlenen ve satıcının belirli dokümanları bankaya sunması halinde malları veya hizmetleri karşılığı olan ödemeyi alacağını garantileyen bir belgedir.

Lojistik
Wikipedia'ya göre lojistik, tüketicilerin veya şirketlerin kimi ihtiyaçlarını karşılamak için eşyaların çıkış noktasından tüketim noktasına akışının yönetimi demektir. Lojistiğe konu olan kaynaklar gıda ürünleri, sıvılar, hayvanlar gibi maddi varlıklar olabileceği gibi enerji, bilgi gibi soyut şeyler de olabilir.
Yazar: Zafer Yılmaz
Telif Hakkı © 2014-2020 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: ZY
Cron Job Starts