Giriş
Fotoğraf Albümleri (3)
Henüz bir fotoğraf yok
İzzet Duru tarafından
Henüz bir fotoğraf yok
İzzet Duru tarafından
Henüz bir fotoğraf yok
İzzet Duru tarafından
Gruplar (0)
Henüz bir grup yok
Recent Comments (13)
Fotoğraflar (6)
Sabitlenmiş Ögeler
Son Etkinlikler
 •   Zafer Yılmaz reacted to this post about 1 gün önce
  İzzet Duru replied to a discussion, numune gönderme yolları
  Sevgili Arkadaşım,

  Karşı ödemeli, ancak kargo firmalarında alıcı firmaların hesapları olması durumunda yapılabilir (aynı şey sizin içinde geçerli). Eğerki uluslararası bir firma ise mutlaka ve mutlaka, bir kargo şirketinde abonelik numarası...
  Sevgili Arkadaşım,

  Karşı ödemeli, ancak kargo firmalarında alıcı firmaların hesapları olması durumunda yapılabilir (aynı şey sizin içinde geçerli). Eğerki uluslararası bir firma ise mutlaka ve mutlaka, bir kargo şirketinde abonelik numarası vardır. Bunun diğer yöntemi ise sizinde yazdığınız gibi adamların numune ve kargo parasını size yollamalırıdır.

  En nihayetinde, siz kendiniz kargo parasını ödeyerek numuneyi yollamaya karar verdiğiniz vakit, sizi uyarmak isterim:

  * Gerçekten alıcı olmayabilir, numune peşindedir.
  * Numune gümrüğe girdiğinde kargo şirketi vasıtası ile ürünü çektikleri halde size farklı faturalar çıkabilir (scammer).

  Bu yüzden uluslararası kargo şirketlerinde "abonelik numarası" olmayan firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Önceden kendiniz görüşmediğiniz, yerini görüp işini teyit etmediğiniz bir firmaya direkt numune istiyorsa bence (2 -3 görüşmeden bile sonra olsa) tekrar düşünmekte fayda vardır. Şöyle bir düşüncede olmanız daha doğru olur, kargo şirketine 400 Euroya kadar bir rakam ödemek yerine 600 Euro daha koyun üzerine gidilecek bölgeye kendiniz bir seyehat düzenleyin ve numuneyi kendiniz yanında götürün. Hatta gitmeden önce 2-3 firmaya daha ulaşın ve onlarlada görüşün. Benim size tavsiyem budur.

  Saygılar....
  Devamı
  1. View Post
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • (Haberci arkadaşlara özel not: Geçen yıl bu konuda post yaptığım zaman, baktım ertesi gün ve bir hafta boyunca, radyoda sunulan haber yorumlarında benim yazılarımı kullandılar. Eh kullanıyorsunuz bir sorun yok, yorumuda olduğu gibi... (Haberci arkadaşlara özel not: Geçen yıl bu konuda post yaptığım zaman, baktım ertesi gün ve bir hafta boyunca, radyoda sunulan haber yorumlarında benim yazılarımı kullandılar. Eh kullanıyorsunuz bir sorun yok, yorumuda olduğu gibi kullanıyorsunuz onda da bir sorun yok, bari beni ve platformun ismini de kullanın be arkadaşlar)

  Bu postu bir blog olarak vermek istemedim. Sonuçta veri analizidir, post olması daha doğru gibi görünüyor.


  2018 Dış Ticareti verilerine gelirsek...

  Ocak ayını tamamladığımız ve Şubat ayının ilk günlerine girdiğimiz şu günlerde "TUİK" 2018 yılı "Dış Ticaret" nihai verilerini açıkladı ve bununla ilgili bülteni yayınladı. Sayılara ve istatistiklere meraklı olanlar (Dış Ticaret Uzmanı diye nitelendiren herkesin olması gerekir diye düşünüyorum :p ) tablolara ilgili TUİK sayflarından ulaşabilirler. Haber bülteninide buraya ekliyorum isteyen olursa aşağıdan indirebilir.

  İlk olarak biraz ithalat üzerinde durmak istiyorum. Bülten üzerinde bunu tam olarak açıklamamışlar. Daha doğrusu bilgiyi doğru kullanmışlar ama açıklama tam olarak oturmamış. Özellikle atladıkları konu 2017 ve 2018 arasındaki kur farkının değişim oranıdır.(2017 ile 2018 arasındaki kur fark oranı %24 dür) Gerçekte olan ise yılın 2 ayının üzerinde çok yüksek bir kur artışı etkisini gösterdiği halde genel anlamda yıl ortalaması sadece %24 lerde olmuştur. Hatta bu konuda benim de bir blog yazım mevcuttur. Merak ederseniz buradan ulaşabilirsiniz "Açıkca söylüyorum arkadaş devir ihracat devridir"

  Postun altına "ithalat2017-2018" adı altında bir tablo ekledim. Aşağıdaki yazıları okumadan önce lütfen bu tabloyu gözden geçiriniz.

  İTHALATverilerinin genel analizi...

  * Geçen 2017 ile 2018 yılları arasında toplam ithalat değeri arasında çok bir fark bulunmamaktadır. Dikkat çekilmesi gereken konu burada TL'nin USD karşısındaki değer kaybıdır. 2017 yılı 1 USD = 3,64351 TL ortalamaya sahiptir. 2018 yılında ise 1 USD = 4,81158 TL ortalamaya sahiptir. Sonuçta %24 'lük kur farkının olduğu bir gerçekle karşı karşıyayız. Diğer bir deyişle, ekonomimizin değer kaybı içerisinde ki karşılığı %24 daha yüksek bir maliyetle karşılanmış demektir. Bir çok akademisyen bu yaklaşıma karşı olabilir, ancak olanlar ortadadır. Gerçek ithalat değeri bir önceki yıla göre bize maliyet anlamında 223 milyar dolar değil, 276.52 milyar Dolar olmuştur (%24'lük fark). Atlanmaması gereken kur 2017 ile 2018 arasındaki ortalamya bakılmıştır. Bazı aylarda rakamın çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bunun biz bireylere olan %24'lük kur farkı maliyetinin çok daha yüksek olduğunu, bugün marketlere gidip yaptığımız alışverişlerde görebiliriz.

  * Tabloyu incelemeye başladığımız zaman geçen yılla bu yıl arasında en büyük fark fasıl 27 - "Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar-Mineral fuels, minerals oils and product of their distillation " ithalatında olan artıştır. Geçen 2017 yılından%13,48 artış göstermiş ve toplam ithalatında %19,28 denk etmektedir. Neredeyse %20 lik bir paya sahiptir. Buda benim aklıma enerji için ne kadar çok yurt dışına bağımlı olduğumuz ve alternatif enerjiler konusunda ,üretim anlamında ,kendi bacağımıza sıkmakya ne kadar çok merakla devam ettiğimizi geçen bir yıldan beridir gördüğümü hatırlatıyor. Sadece siyaset yapılması adına birçok engel konmasına aklım almıyor. Burada bahse konu bizlerin refahıdır, cocuklarımızın gelecekleridir.

  * Enetersan olan bir diğer fasıl ise 84 de olanlardır "Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları-Boilers, machineries and mechanical appliances, parts thereof ". Her ne kadar değer olarak bir öncek yıla göre kayıp yaşasa da 2017 yılında ilk üçte bulunan ithalat sırlamasında bir seviye basamak çıkarak, 2018 yılında ikinci sıraya oturmuştur . %24'lük kur farkını da hesaba katarsak değer kaybı olmadığı ve gerçekte farklı bir aşamada olduğunu görebiliriz.


  * Alım gücünün indiği düşünüldüğü zaman mücevherat ve diğer kıymetli metallere olan talebinde aşağı ineceği bir gerçektir. Fasıl 71'de "Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar-Precious stones, precious metals, pearls and articles thereof " bu yaşanmıştır. Bir önceki yıla oranla %38'lik bir değer kaybı oluşmuştur.

  İHRACAT Verilerinin analizi...

  İhracat analizinde TUİK in yaptığı değerlendirme üzerine farklı bir açıklama yapmak istemiyorum, o yüzden bültenden bir kısmı buraya olduğu gibi ekliyorum. Bültenin hepsini bu postun ekine ekliyorum. İsteyen olursa indirip bakabilir.


  İhracat %0,2 arttı, ithalat %28,3 azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Aralık ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %0,2 artarak 13 milyar 879 milyon dolar, ithalat %28,3 azalarak 16 milyar 553 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Dış ticaret açığı %71,1 azaldı

  Aralık ayında dış ticaret açığı %71,1 azalarak 2 milyar 674 milyon dolara geriledi.

  İhracatın ithalatı karşılama oranı 2017 Aralık ayında %60 iken, 2018 Aralık ayında %83,8'e yükseldi.

  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat %5,5 azaldı
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2018 Aralık ayında bir önceki aya göre ihracat
  %5,5 azaldı, ithalat %1,7 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2018 yılı Aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat %0,3 arttı, ithalat %28,2 azaldı.

  Avrupa Birliği'ne ihracat %0,4 arttı

  Avrupa Birliği'ne (AB-28) yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre %0,4 artarak 6 milyar 550 milyon dolar olarak gerçekleşti. AB'nin ihracattaki payı 2017 Aralık ayında %47,1 iken, 2018 Aralık ayında
  %47,2 oldu.

  En fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu

  Almanya'ya yapılan ihracat 2018 Aralık ayında 1 milyar 205 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 893 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 741 milyon dolar ile İtalya ve 712 milyon dolar ile Irak takip etti.  * İhracat verileri üzerine detaylı analizlere ve daha geniş bilgilere TİM in sayfasından ulaşabilirsiniz.


  Saygılar.....
  Devamı
  1. View Post
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Mustafa Arda Bey,

  En başta yazınız için teşekkür ederim. Devamını ve farklı alanlarda ki yazılarınızı bekliyorum.

  Diğer taraftan bence yazınız biraz eksik kalmış. GTİP konusunda ana ham-maddeler sıralamasının dışında bir ürünün, ister ihracatta isterse de ithalatta farklılık göstermektedir....

  Mustafa Arda Bey,

  En başta yazınız için teşekkür ederim. Devamını ve farklı alanlarda ki yazılarınızı bekliyorum.

  Diğer taraftan bence yazınız biraz eksik kalmış. GTİP konusunda ana ham-maddeler sıralamasının dışında bir ürünün, ister ihracatta isterse de ithalatta farklılık göstermektedir. Farklı bir deyişle, ihracatta sizin yolladığınız ve kesin emin olarak durduğunuz bir ürün GTİP numarası, rakibinizin aynı ülkeye yollarken farklı bir GTİP kullandığını görebilirsiniz. Bu durumda hangisi doğru? Sizin ki mi? Yoksa rakibinizin mi? (rakip konusu sadece TR'den yollanan ürünler için geçerli olan bir şey değildir. Aynı zamanda uluslararası alanda olan rakipleriniz için de söz konusudur). Bunun önüne ne yazık ki geçilemiyor. Genel anlamda ihracat rakamları yüksek olan firmalar (veya özel talebe bağlı işlem dahilinde) koruma önlemi alarak GTİP ve ülke kodlamasını kapatabilir. Yine de İstatistik Kurumu, GTİP numarasını kullanarak bunu istatistiksel olarak bilgilendirme dahilinde kullanmaktadır. (Not: Buraya eklenmesi gereken çok bilgi var ancak fazla zamanım olmaması nedeniyle yazamıyorum. Zaman yaratabildiğim vakit eklerim).

  İthalat aşamasında kullanılan GTİP numaralarının vergisel anlamda etkinliği olduğu gerçeği ise ortadadır. Bence buraya eklenmesi gereken, gümrük işlemleri aşamasında GTİP numaralarının ne işe yaradıkları (ihracat ve ithalat), BTB'nin ne işe yaradığı, neden verildiği GÇB'lerde GTİPlerin yeri v.b. gibi bilgilerin genel bir içeriğinin olması daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Elbette bahsettiğim konular çok fazla bilgi aşamasında olabilir. Yine de bir blog anlamında bilgi veriliyorsa "kısa kısa" da olsa başlıklar halinde, Zafer beyin söylediği gibi sıkmadan

  Saygılar

  Devamı
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  • Öncelikle ben teşekkür ederim İzzet Bey.

   Genel anlamda GTİP kodunun tespitiyle alakalı bir yazı yazdım. İnce ayrıntılarına inmek ve okuyucu sıkmak Öncelikle ben teşekkür ederim İzzet Bey.

   Genel anlamda GTİP kodunun tespitiyle alakalı bir yazı yazdım. İnce ayrıntılarına inmek ve okuyucu sıkmak istemediğimden dolayı konuyu özet geçtim. Zaten siz profesyoneller konunun ince ayrıntılarına hakimsiniz ve gümrük müşavirlikleriyle birlikte çalımaktasınız. Söylediklerinize katılıyorum, ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı yeni bir GTİP yazısıyla konuyu güncellemiş olurum.

   Her zaman görüş ve önerilerinizi bekler, keyifli okumalar dilerim.

   Saygılarımla.
     Devamı ...
   1
   0
   0
   0
   0
   0
   Reported
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Abdulrazzaq ALKHATEEB ile İzzet Duru arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Mehmet Dogan ile İzzet Duru arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • İzzet Duru replied to a discussion, Soru: Navlun Faturası
  Seydi bey;

  Bu işlemin tamamı sizin müşterinizin bunu nasıl istediği ile alakalıdır.

  ilk olarak bir ayrım yapmak en doğrusu olacaktır;

  Türkçe Fatura ve Commercial Invoice (Ticari Fatura)

  Türkçe Fatura da yaptığınız teslim şekline...
  Seydi bey;

  Bu işlemin tamamı sizin müşterinizin bunu nasıl istediği ile alakalıdır.

  ilk olarak bir ayrım yapmak en doğrusu olacaktır;

  Türkçe Fatura ve Commercial Invoice (Ticari Fatura)

  Türkçe Fatura da yaptığınız teslim şekline göre fatura kesmelisiniz. Diğer bir anlamla CIF kesiyorsanız bunu ayrıntılı olarak belirtmeniz gereklidir. Mal Bedeli + Navlun Bedeli + Sigorta Bedeli = Toplam CIF Değeri.

  Commercial Invoice (Ticari Fatura) ise sizi TR'de bağlayıcılığı olmayan ve kendinizin hazırladığı bir fatura olduğundan dolayı istediğiniz şekilde bunu düzenleyebilirsiniz. (Ayrıntıya girmiyorum:D). Müşteriniz ile nasıl hazırlamanız gerektiğine dair görüşebilirsiniz. Yine de şunu belirtmek isterim. Bazen karşı gümrüklerden teyit işlemi denilen bir operasyon yapılabilir. Buda sizin çıkış GÇB niz ile beraber kesilen Commercial Invoice birbirini tutyor mu diye. Bunun sizi belli bazı ülkelerde bağlayıcılığı olabiliyor...... daha fazla bu konuda ayrıntıya girmiyorum ve meslek tecrübesi ile kazanılması gerekir diyerek sonlandırıyorum.

  Saygılar....
  Devamı
  1. View Post
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • İzzet Duru replied to a discussion, Soru: ATR
  Seydi Bey;

  Ürünün ne olduğunu merak ettim.

  Bu tip işlemlerde ürüne ait karşı gümrükte istendiği takdirde, çıkışta alınacak ve resmi olarak olarak çıkış gümrüğünden (veya onaylanmış eş değer kurumdan) alınan teknik analiz sertifikasına...
  Seydi Bey;

  Ürünün ne olduğunu merak ettim.

  Bu tip işlemlerde ürüne ait karşı gümrükte istendiği takdirde, çıkışta alınacak ve resmi olarak olarak çıkış gümrüğünden (veya onaylanmış eş değer kurumdan) alınan teknik analiz sertifikasına bakılır. Karşı gümrükte ise buna göre işlem görür diye biliyorum. Konu birkaç gün eski, halen daha geçerli ise biraz araştırma yapılabilir.

  Yinede size en kesin cevabı müşteriniz verecektir. Kendilerinden gümrüklerinde bu işlemin hangi şartlarda yapıldığını öğrenmesini isteyebilirsiniz.

  saygılar...
  Devamı
  1. View Post
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
Henüz bir etkinlik yok
Unable to load tooltip content.
Telif Hakkı © 2014-2019 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: Storybey
Cron Job Starts