Fotoğraf Albümleri (1)
Henüz bir fotoğraf yok
Gül Talay tarafından
Gruplar (1)
Sayfalar (1)
Fotoğraflar (1)
Sabitlenmiş Ögeler
Son Etkinlikler
 • Zafer ÖTER ile Gül Talay arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Kerim Demir ile Gül Talay arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Mustafa EKiN ile Gül Talay arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Özkan Özkaya ile Gül Talay arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Gül Talay ile Emre Bayar arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Gül Talay ile Yigit Inseloz arkadaş oldu
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Gül Talay reacted to blog post, İşsizlik Güzeldir
   
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Forumda arka arkaya gelen birkaç sorudan ve bana özelden ulaşmaya çalışan arkadaşların çokluğundan sonra yazmaya karar verdim (şu sıralar iş sıkıntısı da çektiğim için hazır vakit varken). Sanırım daha önceki yazdıklarım forumun eskilerinde... Forumda arka arkaya gelen birkaç sorudan ve bana özelden ulaşmaya çalışan arkadaşların çokluğundan sonra yazmaya karar verdim (şu sıralar iş sıkıntısı da çektiğim için hazır vakit varken). Sanırım daha önceki yazdıklarım forumun eskilerinde kaldı, tekrar burada öne çıkartıp bir nevi özet şekillinde geçmek istedim (Belki de bu yazıyı forumda sabitlemek gerekir diye düşünüyorum. Böylece foruma giren hemen konuyu görebilir). Kitabımda da bu konuyu detaylı bir şekilde ele alıyor olacağım, birazda burada bahsedeyim.

  “Ben neler yapabilirim? Dış Ticaret okuyorum, ben ne yapmalıyım? Dış Ticaret bölümünü bitiriyorum, tecrübem yok nasıl olacak?...v.b.” gelen bu tip soruları aşağıda cevaplamaya çalışayım.

  Lütfen unutmayalım: “Yazılı bulunan bilgilerin belli bir kısmı daha önce forumda yayınlanmıştır. Burada ifade ettiğim bilgiler benim yıllar boyunca edindiğim tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır. Yorum yapmadan önce bunu düşünelim ve ona göre yapalım. Elbette herkes bunlara katılmak zorunda değildir, ama mesleğimiz gereği saygı en öncelikli meziyetimiz olmalı”.

  Beni takip eden, benim nasıl Dış Ticaret işine girdiğimi bilir. Bunu tekrar burada bahsediyor olmayacağım. Tam tersine şöyle bir algıdaysanız kesinlikle yanlış bir düşünce içindesiniz: “Dış Ticaret kolay para kazanılacak bir alandır”, “Ya adamlara bak ne güzel, uluslararası alanda gezip duruyorlar, bende yapayım bu işi”, “Dış Ticaret yapmak için okuluna gitmem lazım” – son soru gümrükçü olmak istiyorsanız şarttır. Bunun içinde; “2 senelik dış ticaret bölümü veya 4 senelik iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler veya hukuk bölümlerinin birisinden mezun olmanız gerekmektedir. 2 senelik dış ticaret ön lisans bölümü mezunu olanlar gümrük müşaviri olamazlar, sadece müşavir yardımcısı olarak B karnesi alabilirler. 2 senelik dış ticaret ön lisans bölümünden mezun olanlar, daha sonra gümrük müşaviri olmak istiyorlarsa, yasada kabul edilmiş olan 4 senelik lisans bölümlerinin bir tanesi tamamlamak zorundadırlar.”

  İlk üç sorudaki gibi düşünüyorsanız bir durup kesinlikle tekrar bir defa daha düşünün diyorum.

  Evet, mesleğimiz çok heyecanlıdır. Özelikle ihracat alanıyla ilgileniyorsanız çalıştığınız şirkettekiler başta olmak üzere, yakın çevrenizdeki insanlar size gıptayla bakacaklardır. İşin üste kalan kısmı budur. Altında ise, özelikle çok farklı tecrübeler olduğu kesindir. Karşınıza gelen ırkçılık, devlet düşmanlığı, soyulma ihtimallerini, bilmediğiniz bir ülke içerisinde olmanız. Bunlar tabi ki, işin risklerdir ve olacak diye bir kaidesi yoktur.

  En başta bilinmesi gereken “Dış Ticaret” in hangi alanında kendinizi uzmanlaşmak istiyorsunuz? Bunun cevabını kendinize verin. Bunu verdikten sonra kendinizi ona göre yöneltin. Dış Ticaret yapmak için bunun okuluna gitmenize gerek yoktur. Sonuçta ticaret, ticarettir. Bu işin okulu esasen tecrübeyle esastır ve kazanılması ne yazık ki yaşamakla beraber gelir. Sizlerin okudukları dış ticaret işleminin yapım aşamasında neler kullanmanız gerektiğine dair bilgileri içerir. Bunları nasıl yapacağınız ise sahada kullanarak öğrenebilirsiniz.

  Yeni mezun – veya mezun olmak üzere olan arkadaşlar, tecrübeyi edinmek sizlerin elindedir. Bunu ise öz geçmişlerinize adapte etme şeklini bulmanız gerekir. Zaten iş ilanlarını veren firmalar bir kavram çorbası içinde gidiyorlar – birçok firma kendi kendine nasıl bir çalışana ihtiyaç duyduğunu da bilmemektedir. (okumanızı kesinlikle tavsiye ederim: Benim yazım ÜNVAN VE TERİM KARMAŞASI ÜZERİNE ve Zafer beyin yazıları DIŞ TİCARET UZMANI KİMDİR NE İŞ YAPAR - GELECEĞİN DIŞ TİCARETCİLERİNE TAVSİYELER )

  Sadece Dış Ticaret okuyorum ve kendimi mezun olduğum zaman bir uzman olarak görüyorum demek doğru değildir. Sizlere (ne yazık ki bu neredeyse bütün branşlar için geçerlidir), tatbikini uygulamayacağınız bir şekilde dersler verilmektedir. Birçok üniversitemizde öğretim görevini yürüten uzmanlar, gerçek hayattaki tatbiki bilgiden yoksun olduklarından dolayı, sadece ana hatlarını gösterebilmektir. Bireyler (zorunlu stajlarını bitirdikten sonra bile) okudukları branşları tatbik etmeye başladıkları zaman, öğrendiklerinin bir çoğunluğunun eksik bilgiler içerdiklerini görüp birden o kadar zaman okumaya ayırdıkları hayat süreçlerinin boşa geçtiğine inanır (sözüm meclis ten dışarıdır ve istisnalar kaideyi bozmaz). Diğer taraftan bir diploma gereklidir ve bizim gibi sizlerde aynı süreçten geçmek zorundasınız.
  Staj yapmak (veya kendinize tecrübe kazanımı sağlamak) için çeşitli yollar mevcuttur. Buda sizin, kendinizi dış ticaretin hangi alanında uzmanlaşmak istediğinize bağlıdır.

  Her şeyden önce bir Dış Ticaret Uzmanı araştırmacıdır. Dostlarım Araştırın. Mesleğin en önemli özelliğidir ve vazgeçilmezidir. Yaptığınız işin neleri kapsadığını, nasıl işlediğini, sizlerin neleri beklediğini araştırın. Araştırmaya başladığınız zaman göreceksiniz, daha buz dağını tırmanmaya başlamanın öncesinde sadece hazırlık kısmındasınız. Akabinde, iş arama sitelerinde firmaların devamlı, "Dış Ticaret Uzmanı" olarak nitelendirdikleri ve uzman niteliği içinde sadece "ihracat" pazarlamasını yani satış alanı olarak görmektedirler. Bu varsayım yanlıştır ve ne yazık ki firmalar bu başlık altında tuttukları için, alınan personelden sıkıştıkları zaman, "sen Dış Ticaret Uzmanısın, bunu da biliyor olman gerekir" gibi bir varsayım içerisinde bulunuyorlar. Birden bire ihracat satışı yapan kişi, dış ticaretin diğer kısmında sorun çekmeye başlıyor. Dış Ticaret Büyük bir denizdir. İçerisinde çok fazla bilgi barındırır. Elbette herkes, hepsini bilemez. Bunun üzerine tecrübe kazanamaz. Önemli olan, araştırmaktır ve sonucunda cevabı bulabileceğiniz bir yer olmalıdır. Benim en büyük tavsiyem, Dış Ticaret Uzmanı olarak kendini nitelendiren bir insan, "Araştırmacı" olmalıdır ve bunu yerine getirmeyi bilmelidir.

  *******

  Daha önceden Nazlı Hn. Arkadaşımıza verdiğim bir yanıtı olduğu gibi ekliyorum: Sizlerde (bayan/bay) aşağıda yazan bilgilerin benzerlerini şehirleriniz de ve/veya bölgelerinizde uygulayabilirsiniz.

  1. Ege ihracatçı birlik ofisinin nerede olduğunu öğrenin, oraya gidin. Oradaki danışmanlardan biriyle görüşmeye çalışın ve gönüllü staj yapmak istiyorum deyin (seçimini yaptığınız alan ile ilgili - bunu sizden isteyeceklerdir). Onlar sizin bilgilerinizi aldıktan sonra, isteyen firmalara zaten ileteceklerdir. (Ege kadın iş birlikleri vardır, onları bulun ve aynı işlemi orada yapın, sizin gibi bu konuda istekli olan arkadaşlara ilgilileri daha fazla olacaktır diye düşünüyorum).

  2. Seçtiğiniz alan ile ilgili çalışan İzmir firmalarını internet üzerinden araştırın. Bu firmalar ile iletişime geçin. Kendinize ait tanıtıcı bir yazı hazırlayın ve firmalara mail yollu bunu yollayın.

  3. Cevap gelmezse firmalardan, firmaları telefonla arayarak bilgi isteyin, ne istediğinizi söyleyin.

  4. Okuduğunuz Üniversite de AIESEC benzeri gruplar varsa onlar ile iletişime geçin ve üye olun. Okulunuzda bulunan rehberlik bölümü ile iletişime geçin ve meslek dalınız hakkında bilgi isteyin, ne yapmak istediğinizi anlatın.

  5. Değişik kültürler ile bilgi okumaya başlayın. Dünya coğrafyası üzerinde ticaretlerin nasıl oluştuğu ile bilgi edinmeye, nasıl işlediklerini okuyun.

  6. Bağlantılar girerek burada bulunan bilgileri inceleyin, zaman içerisinde araştırın. Faydalı olduklarını göreceksiniz.
  Uzun bir yolun başındasınız ve bu yol hiçbir zaman bitmeyecektir. Dış Ticaret her an kendinizi geliştirmek, bilgilerinizi güncellemek ve ayrı heyecanı olan bir kavramdır.

  (Yabancı dil hakkında bir şey yazmadım, forum içerisinde benim ve diğer arkadaşların yazdıkları bilgiler vardır. Araştırın :D )

  *********

  Sanırım 2 yıl kadar önce yazdığım bir metindi. Hepsini paylaşmıyorum. Sağ olsun Zafer bey bu metnin yazılı olduğu forum girişini silmiş. Bu metin oldukça densiz bir arkadaşa verilen bir cevap niteliği taşımaktaydı, o yüzden üsluba fazla takılmayalım ama yazan bilgiler önemlidir.


  “En başta şunu açıklama gereği duyuyorum. Bunu daha öncede forumdaki yazılarımın birinde bahsetmiştim, hiç kimse dış ticaret alanında ben her şeyi biliyorum diyemez. Bunun çeşitli nedenleri var, ama en önemlisi muhakkak ki günümüzde her an değişen uluslararası konjonktürlerdir. Bugün radyoda, devamlı haber radyolarından teki (hangisi olduğunu söylemiyorum reklamını yapmak istemem), üniversite tanıtımı yapan bir dekan, hukuk bölümünü bitiren bir kişinin İngilizce bilmesinin şart olduğunu ve uluslararası ilişkileri çok iyi bilmesi gerektiğini anlatıyordu. Şimdi ne alakadır diyeceksiniz? Bence mantıklı ve oldukça yerinde bir karar ama sonuçta uygulaması ve bunun pratiğe dönüşmesi hangi koşullarda mevcuttur bunu bilmek lazım. Diğer taraftan, bunun gerekliliği de günümüzün yaşam şartlarında insanların artık kendilerini ne kadar daha da geliştirebiliriz diye düşünmeleri gerekir. Kendimden örnek vermek gerekirse, ben bugün o kadar tecrübeye sahipken halen daha dış ticaret içerisinde, nasıl daha fazla bilgi sahibi olurum diye alternatif arıyor, forumlara takip edip işim izin verdiği kadarı ile yeni bilgileri öğrenmeye, tatbik etmeye çalışıyorum. İnsanın kendini tanıması ve bunun “sorumluluğunu” alması gerekir.

  Bakın, Türkiye de yaşıyoruz ve bu ülkenin şartlarına göre kendimizi geliştirmek ve kendimizi tanıdığımız şekilde yaşamı belirlememiz gerekir. 80’li yıllarda Dış Ticaret furyası başladığı zaman iş aslanın ağzının dışındaydı, 90’lı yıllara geldiğimiz zaman iş aslanın ağzının içindeydi, 2000’li yıllara geldiği zaman aslanın ağzı tam çalışmadığı için bir çoğunu çiğnemeden midesine indirmişti, 2010’a geldiğimiz zaman artık iş aslanın kuyruğundaydı ve günümüzde iş artık ara-sıra aslan kuyruğunu salladığı zamanlarda şöyle bir görünüyor.

  İş bulunması özelikle profesyonel alanda yürüyecek insanlar için (bu ister dış ticaret olsun, isterse farklı bir alanda), ne yazık ki hiçbir şekilde kolay değildir. Yeni mezunların işi çok zor, bu bir gerçektir ama diğer taraftan siz zannediyor musunuz ki yıllarca olan tecrübeye sahip kişiler kolayca iş buluyor? Ne yazık ki öyle kolay olmuyor onlar içinde. O yüzden şimdi diyeceksiniz ne alaka diye? Bu da bizim Türkiye gerçekleri ile doğru orantılı oluyor.”

  1) Dış Ticaret okumamız ve İngilizce bilmemiz bir işe yaramıyorsa ne diye yıllarca bu şeylere emek verdik?;
  Burada üç ayrı kademede suç buluyorum; 1) Liselerde bulunan öğretmenler öğrencileri seçecekleri bölüme göre yönlendirmiyorlar. Gerçekten öğrencilerin ileride nasıl bir yapıya kavuşmaları gerekliliklerine göre onları aile bireyleri ile beraber yönlendirmeleri lazım (Bu yurt dışında isteyen öğrencileri verilen bir hizmettir) 2) Üniversitede uzmanlık kazanacağınız bölümlerde ki öğretim görevlilerin sadece ders konusunda bilgilerinin bulunduğu ve bunları pratiğe döküldüğü zaman öğrencilerine nasıl bir yaklaşımda bulunmaları gerektiğini bilmemeleri. 3) Bunu okuyan öğrencide; çünkü öğrenci bu bölümü okuyorsa ve bunun üzerinde, yanınızdakinden daha çok şey bilmek istiyorsa kendini geliştirmeyi ve bu konuda tecrübe edinmek için kendince yol bulması gerekir.
  2) Herkes bir tecrubeden bahsediyor ama bugün dış ticaret uzmanı, uzman yardımcısı, asistanı ya da yöneticisi olarak çalışan herkes demek ki anne karnında tüm tecrubelere sahip olarak doğuyor!;
  Bunu onlara sordun mu?Merak ediyorum hiç bunu araştırıp, acaba buralarda çalışan insanlar bu tecrübelere nasıl haiz oldular diye?
  3) Personel yetiştirmeye kimse yanaşmadığı gibi birçok şirket hiç alakası olmayan bölümlerden mezun olan insanları tecrubesi olmasa dahi torpille işe alabiliyor. Torpili olmayanlar, deneyimi olmayanlar "bu işin geneli böyleymiş yahu" diyerek sıfırdan üniversite mi okuyacak?;
  Günümüzde, düz memur olan sınıfı buna katmazsak (kimse üzerine alınmasın lütfen), hiç kimse işi yapamadığı sürece, artık o pozisyonda bulunamıyor (sözüm iş gerekliliğinin devamı süresince o kişinin orada bulunması gerekiyorsa o hariçtir. Onun da süresi iş bittiği anda biter); hele ki dış ticaret denildiği zaman, ne yapılacağını bilmezsen ayvayı yedin çünkü hatayı affetmez. O yüzden tanımını net yap.
  4) Üni. okumayana iş yok, dil bilmeyene iş yok. Herkes lise mezunu ve dil bilmeden ama tecrübesi olduğu için mi iş buluyor?;
  Ne yazık ki bu yorumuna katılmıyorum, üniversite okumayan ama çok iyi seviyede kendini geliştiren insan çok. Bu tamamen göreceli bir kavramdır. Dış Ticaret alanında çok para kazanan ve üniversite okumamış çok insan vardır. Yine aynı şekilde üniversite okuyup yıllarca çalışıp tecrübe sahibi olup bu alandan para kazanamayan insanlarda vardır. Burada önemli olan nokta sizin ne kadar kendinizi tanıdığınız ve bu konuda ne kadar geliştirdiğinizdir.

  *********

  Bir çok arkadaşımız dan şuna benzer bir soru geliyor:
  “Yabancı dil olarak şuan için İngilizce öğreniyorum. 2.dil olarak ise Arapça öğrenmenin daha verimli olabileceğini düşünüyorum. Sizin görüşleriniz nedir?”

  Bunun cevabı için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. Detaylı olarak bilgi mevcuttur.

  YABANCI DİL ÜZERİNE

  ***********

  Umarım ki Burada yazan bilgiler yardımcı olmuştur.

  Bütün genç arkadaşlarıma başarılar dilerim.

  Sevgiler ve Saygılar
  Devamı
  1. View Post
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
 • Gül Talay profil görselini güncelledi
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
Henüz bir etkinlik yok
Unable to load tooltip content.
Telif Hakkı © 2014-2020 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: ZY
Cron Job Starts