• İzzet bey
  Değerli yazınıza sadece ufak bir katkı yapmak istiyorum;
  Çok niş bir ürününüz yoksa elbette ki yurt dışı satım her zaman avantajlı, ancak son 15 yılda gördüğüm ihracatın ithalata bağımlılığı artmış durumda...kur volatiliteleri üreticiyi olumsuz etkiliyor. Çok sıkı maliyet muhasebesi...

  İzzet bey
  Değerli yazınıza sadece ufak bir katkı yapmak istiyorum;
  Çok niş bir ürününüz yoksa elbette ki yurt dışı satım her zaman avantajlı, ancak son 15 yılda gördüğüm ihracatın ithalata bağımlılığı artmış durumda...kur volatiliteleri üreticiyi olumsuz etkiliyor. Çok sıkı maliyet muhasebesi yapılması gerekiyor, ithalatçılar ana girdilerimizde kur artışının üstünde fiyat artışları yapıyor ki empati kurduğumda o marjı mantıklı buluyorum (maalesef bazı girdiler son bir yılda %60-80 arttı) Hala ürünlerimiz (makine sektörü) dünyada değerli, işçiliğimiz katma değerimiz fena değil, durumu tersine çevirme, ithal oranını düşürme) de kesinlikle inovasyonlarla olacak.
  Örnek; kuru inciri bizden dökme olarak alan Estonya Lİtvanyaya ürün paketiyle veya çikolata sosuna bandırarark, ufak dokunuşlarla 5 katı fiyatlandırma yapabiliyor (Kaynak trademap) Neden biz bunu yapamıyoruz ?
  Sevgi ve Saygılarımla,

  Devamı
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  İleti onay bekliyor
  Akış ögesi yayınlandı. Bu öge artık akışınızda görüntülenecek.
Unable to load tooltip content.
Telif Hakkı © 2014-2020 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: ZY
Cron Job Starts